Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Monika C. 2019-03-29 13:32:53
Autor zdjęcia/źródło: Kokosza - jak nauczyć dziecko oszczędzania, mat. prasowe
Mądre gospodarowanie finansami to umiejętność, której powinniśmy uczyć dzieci jak najwcześniej. Już kilkulatek jest w stanie pojąć, na czym polega zarabianie pieniędzy. Warto, by dziecko rozumiało, że pieniądze są zapłatą za pracę i nie pojawiają się w magiczny sposób w portfelu.
Zarządzanie własnym budżetem to odpowiedzialne zadanie. Powinniśmy się tego uczyć od najmłodszych lat. Niestety, ten temat nie jest wystarczająco zgłębiany na zajęciach szkolnych. Brakuje także inicjatyw pozaszkolnych, które pozwoliłyby dzieciom poszerzać wiedzę z tego zakresu. Dlatego właśnie powstała „Kokosza”.
Skąd się biorą pieniądze? Jak wygląda miesięczny budżet przeciętnej rodziny oraz czym są oszczędności? - te zagadnienia nie będą już tajemnicą dla uczniów, biorących udział w projekcie.
„Kokosza, grosz do grosza!” poprzez gry i zabawy pozwoli dzieciom w prosty sposób przyswoić wiedzę związaną z finansami. Program uczy także, w jaki sposób być bardziej gospodarnym i jak efektywnie pomnażać zaoszczędzone pieniądze. Dzięki tej wiedzy, młodzi ludzie dowiedzą się, w jaki sposób mogą realizować swoje marzenia.
Wciąż można zgłosić klasę do projektu. Rejestracja trwa do 19 kwietnia. Projekt skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (I-VIII).
Dzięki dostosowanym do wieku uczniów zajęciom, dzieci nauczą się, jak funkcjonuje rynek finansowy i w jaki sposób gospodarować własnym budżetem. Czym jest pieniądz, skąd bierze się jego wartość i w jaki sposób można pomnażać oszczędności? Tego wszystkiego dowiedzą się uczestnicy projektu.
Mądre gospodarowanie pieniędzmi i sukcesywne pomnażanie oszczędności to umiejętności, które będą przydatne w codziennym życiu i pozwolą na krytyczną ocenę pierwszych doświadczeń finansowych.
Uczniowie biorący udział w projekcie otrzymają „Przewodnik po oszczędzaniu”, który wyjaśni pojęcia związane z obrotem pieniędzmi.
Dołącz do nas i również naucz się oszczędzać! Aby zgłosić klasę do projektu, wystarczy zarejestrować się poprzez stronę internetową www.kokosza.org w zakładce „Weź udział”.
Zgłoszenia do projektu ruszyły 14 marca. Nauczyciele mogą zgłaszać klasy do 18 kwietnia.
Zajęcia w ramach programu odbędą się do 15 maja. W tym czasie w każdej z klas nauczyciele przeprowadzą 3-5 zajęć dotyczących oszczędzania.
Nauczyciele, którzy zgłoszą klasę do udziału w projekcie, otrzymają gotowe scenariusze lekcji dotyczące pieniądza, oszczędzania, gospodarowania własnym budżetem.
Dlaczego warto zgłosić się do projektu „Kokosza, grosz do grosza!”. Badania pokazują, że prawie co 3 Polak nie posiada żadnych oszczędności. Może to świadczyć o tym, że wiedza dotycząca gospodarowania finansami w naszym kraju nie jest wystarczająca.
Ile chcielibyśmy mieć oszczędności?
Przeciętny Polak chciałby odłożyć co najmniej trzy wypłaty. Takie oszczędności zapewniają nam minimalne poczucie bezpieczeństwa w razie nieprzewidzianych wydatków. Aby czuć się stabilnie w przypadku utraty pracy, potrzeba co najmniej 6 pensji. Średnio właśnie pół roku trwa znalezienie zatrudnienia.
Duża część Polaków ma odłożone na czarną godzinę właśnie trzykrotne wynagrodzenie.
Jenak tylko 30 proc. spośród tych, którzy posiadają oszczędności, uważa swoje zabezpieczenie finansowe za wystarczające.
W jaki sposób oszczędzać? To wiedza, jaką powinniśmy zgłębiać od najmłodszych lat. Właśnie taki cel ma projekt edukacyjny „Kokosza, grosz do grosza!”. Uczniowie szkół podstawowych, którzy będą w nim uczestniczyć dowiedzą się, jak funkcjonuje rynek finansowy, czym są dochody i wydatki, w jaki sposób można zaoszczędzić pieniądze. Ważnym elementem projektu będzie również przedstawienie możliwych metod oszczędzania środków i pobudzanie w uczniach postaw przedsiębiorczych.
Budowanie świadomości w tym obszarze pośród uczniów jest ważną społecznie misją, która przeciwdziała wykluczeniu finansowemu.
Więcej informacji: http://kokosza.org/
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.